1 szt. sadzonki Oliwnik Wąskolistny (Elaeagnus angustifolia).
Drzewko może IMITOWAĆ delikatną i piękną OLIWKĘ EUROPEJSKĄ - stanowi cenny okaz w każdym nowoczesnym ogrodzie!
Pochodzi z terenów leżących na obszarze Azji Środkowej.
Stan sadzonek: sadzonki kopane z gruntu z gołym systemem korzeniowym.
Wysokość sadzonek nie licząc korzenia: 25-45 cm
Oliwnik sadzimy: co ok 70-80 cm. Jeśli chcemy szybko uzyskać gęsty żywopłot to co 50-70 cm. Kwitnie w czerwcu. Owoce pojawiają się w październiku.
Oliwnik rośnie bardzo szybko: rocznie daje przyrost powyżej 0,5 m.
Pokrój
Niewielkie drzewo lub okazały krzew, osiągający 5-8 m wysokości. Jego pokrój początkowo jest gęsty i krzaczasty, z czasem jednak przybiera postać drzewka o rozłożystej, nieregularnej koronie i zwisających pędach.
Liście
Długie, wąskie, lancetowate liście, przypominające liście oliwki lub wierzby. Początkowo są całkowicie pokryte miękkim, jasnoszarym lub srebrzystym kutnerem, z czasem jednak tracą kutner na wierzchniej stronie blaszki, ale nadal pozostają srebrzystoszare.
Kwiaty
Kwiaty oliwnika (pojawiają się w czerwcu), które są małe, srebrzysto żółte i niepozorne. Mają jednak bardzo przyjemny, intensywny zapach i są miododajne.
Owoc
Małe, owalne, srebrzyste, dekoracyjne owoce, utrzymujące się na pędach niemal przez całą zimę i przypominające kształtem oliwki.
Owoce są jadalne, ale suche i mączyste, dlatego trudno uznać je za smaczne, choć amatorzy potrafią mieć z nich pożytek.
Owoce oliwnika są źródłem białka, węglowodanów, witamin, związków mineralnych, flawonoidów, związków fenolowych oraz kwasów tłuszczowych, co nie jest rzadkie w przypadku owoców.
Można je jeść na surowo, lecz po całkowitym dojrzeniu, są lepsze gdy trochę poleżą.
Owoce można długo przechowywać bez obróbki – wiele miesięcy, nawet kilka lat.
Można je wysuszyć, zmielić na mąkę i dodawać do zwykłej mąki przy wypieku chleba lub ciast, do placków i zup – w ten sposób owoce oliwnika są wykorzystywane na Wschodzie.
Z owoców robi się wino o swoistym przyjemnym aromacie.
Z liści i aromatycznych kwiatów oliwnika można przyrządzać herbatkę.
Sproszkowane owoce pomagają przy biegunkach.
Jest odporny na dymy przemysłowe i suszę.
Roślina idealnie nadaje na formowane żywopłoty, gdyż doskonale znosi cięcie i jest bardzo odporna na wszelkie niesprzyjające warunki.
Ze względu na swoje małe wymagania i dużą odporność, roślina polecana jest do rekultywacji terenów przemysłowych, obsadzania nieużytków i tworzenia zieleni miejskiej.
Bardzo często uprawiany jest też w parkach.
Może być też sadzona w postaci ochronnego, luźnego szpaleru obronnego, ponieważ jej pokryte cierniami pędy ochronią ogród przed niechcianymi gośćmi.
Drzewko dobrze sprawdza się też w ogrodach w stylu śródziemnomorskim, gdyż może imitować delikatną i wrażliwą na mróz oliwkę europejską, będącą ważnym elementem flory krajów południowej Europy.