Sadzonki pigwowca CIDO w doniczce P9

Sadzonki pigwowca CIDO w doniczce P9
ermin realizacji zamówienia Wysyłamy w ciągu 2-3 dni
Cena:
1 szt+
:
14,00 zł
5 szt+
:
13,50 zł
10 szt+
:
13,00 zł

Pigwowiec japoński Cido jest odmianą owocową wyhodowaną na Łotwie i masowo tam uprawianą na dużych plantacjach jak i w ogródkach przydomowych. Niski krzew o typowym dla pigwowców pokroju. Na wiosnę zakwita pomarańczowymi kwiatami, a jesienią obradza owoce małe, ale bardzo liczne, dojrzewające na przełomie września i października. Zbiory należy przeprowadzić przed pierwszymi przymrozkami. Wzrost jest typowy dla gatunku. Ma on ciemno zielone skórzaste, jajowate liście, które opadają na zimę. Kwitnie w kwietniu-maju. Kwiaty są koloru pomarańczowego. Rośnie na stanowiskach słonecznych. Jest tolerancyjny pod względem podłoża, wilgotności i ph gleby.

Sadzonki w doniczkach P9 jednopędowe

UWAGA!
Zalecamy kupno co najmniej 2 szt aby rośliny dobrze owocowały!

Mogą Cię zainteresować
Wysyłamy w ciągu 2-3 dni

Sadzonki pigwowca japońskiego w doniczce

20,00 zł
Chwilowy brak

Sadzonki pigwowca CIDO 2-letnie

15,00 zł
Wysyłamy w ciągu 2-3 dni

Sadzonka pigwowca Red Joy w doniczce P9

14,00 zł
Chwilowy brak

Sadzonka pigwowca CIDO szczepiona

25,00 zł
Chwilowy brak

Sadzonki pigwowca japońskiego 2-letnie 10 szt

90,00 zł 85,00 zł

Pigwowiec "Cido" sadzonka w doniczce

Warto wiedzieć, że: pigwowiec posiada siedem razy więcej witaminy C, niż cytryna!!!.

Nie przyjmuje metali ciężkich. Ma dużo pektyn, witaminy (C, B1, B2), a także kwasy organiczne, barwniki i sole mineralne.

Owoce zawierają do 15% cukrów, garbników, a także olejek eteryczny, mikroelementy: żelazo, miedź, bor, nikiel, tytan, glin i mangan.

Owoce są bardzo twarde i mają smak kwaskowaty. W stanie surowym nie nadają się do spożycia. Nadają się natomiast jako dodatek do herbaty i na przetwory: dżemy, galaretki. Można je łączyć w przetworach z innymi owocami, np. jabłkami lub aronią.

Mają dużo pektyn, witaminy C, a także kwasy organiczne, barwniki i sole mineralne

Owoce pigwowca cenione są ze względu na wartości przetwórcze i walory smakowe. Nie są one spożywane w stanie świeżym ze względu na cierpki i twardy miąższ, a nasiona pigwy są trujące.

Owoce pigwowca są zasobne w kwasy organiczne (jabłkowy, winowy, bursztynowy, cytrynowy, chinowy, chlorogenowy, kawowy, fumarowy i inne), pektyny witaminy (C, B1, B2), garbniki, flawonoidy, kwercetyna, antocyjany, karotenoidy.

Nasiona pigwowca zawierają około 20% śluzów i nitrylozydy, głównie amigdalina (glikozydy cyjanogenne, witamina B17). Surowcem leczniczym są owoce i nasiona – Fructus, Semen, Cydoniae. Podczas obróbki owoców należy nasiona wydzielić i poddać suszeniu.

Owoce zawierają do 15% cukrów, garbników, a także olejek eteryczny, mikroelementy: żelazo, miedź, bor, nikiel, tytan, glin i mangan.

Duża zawartość pektyn w owocach sprawia, że można z nich robić doskonałe galaretki powidła, marmolady, dżemy i kompoty.

Dodaje się je również do innych przetworów dla poprawy ich smaku, np. są traktowane jako wspaniały dodatek do ciast i do herbaty.

Można z nich sporządzać aromatyczne wina i likiery. Po upieczeniu lub ugotowaniu stosuje się je jako dodatek do potraw mięsnych i dziczyzny.

W Rosji ze świeżych owoców sporządza się wyciąg, stosowany w przypadku niedokrwistości – zawiera żelazo. Przy zaburzeniach trawienia zaleca się owoce z miodem i octem dla pobudzenia apetytu.

Nalewki alkoholowe działają korzystnie na serce, obniżają ciśnienie, osłabiają też skurcze mięśni gładkich jelit.

Dawniej owoce pigwowców stosowano jako lek ziołowy wykorzystywano jego działanie antybakteryjne, a syrop z owoców stosowano w infekcjach gardła.

W medycynie ludowej zastosowanie mają także nasiona pigwowca. Śluz uzyskiwany w trakcie ich moczenia w wodzie stosuje się w stanach zapalnych dróg oddechowych, przy kaszlu w nieżytach żołądka.

Na Zakaukaziu śluzy otrzymywane z moczonych nasion stosuje się zewnętrznie przy oparzeniach i podrażnieniach skóry.

W medycynie chińskiej kora z tej rośliny jest wykorzystywana do dezynfekcji trudno gojących się ran.

Owoce nie nadają się do spożycia na surowo (cierpkie i twarde) ale za to mogą być świetnym dodatkiem do herbaty, zastępując popularną cytrynę.

Wystarczy pokroić owoc pigwowca na plastry (usuwając wcześniej gniazdo nasienne) lub w kostki i zasypać cukrem w słoiku.

Po kilku dniach można już dodawać do herbaty.

Owoce pigwowca są też wykorzystywane na przetwory - można je smażyć z cukrem, otrzymując smaczne dżemy i konfitury.

Warto na ich bazie przygotować też nalewkę, tzw. pigwowcówkę (często myloną z pigwówką, czyli nalewką z owoców pigwy).Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Pigwowiec.eu Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved