Poziomka wielkoowocowa w doniczce

Poziomka wielkoowocowa w doniczce
ermin realizacji zamówienia Wysyłamy w ciągu 1-2 dni
Cena: 13,00 zł 10,00 zł

Poziomka jest wysoko cenioną odmianą ze względy na olbrzymie owoce, które dorastają do 3 cm!

Krzewy osiągają około 20-30 cm wysokości.

Świetnie nadają się do spożycia na surowo, jak i do deserów, ciast, jogurtów, soków i innych przetworów.

  • Wiek: 1 rok
  • Doniczka: P9
  • Plenność: bardzo duża do 6 kg owoców z jednej rośliny
  • Pora dojrzewania: od czerwca do mrozów
  • Owoce: bardzo duże, bardzo aromatyczne i smaczne, soczyste, czerwone, podobne do owoców truskawki, pachnące. Wyróżnia się kształtem i kolorem owoców – ich skórka jest bardzo intensywnie czerwona a nawet ciemnoczerwona. Owoce mają kształt wydłużonego, wąskiego stożka o ostrym zakończeniu. Charakteryzują się także bardzo wyraźnym aromatem i kremowym, soczystym miąższem, w smaku bardzo zbliżonym do leśnych poziomek. Owocuje przez długi czas – od połowy czerwca aż do pierwszym mrozów. Tworzy stosunkowo duże, silnie rosnące rośliny o zwartym, wzniesionym pokroju, na których dość szybko pojawiają się średniej wielkości owoce. Pojedyncza poziomka tej odmiany waży od 3 do 4 gram.
  • Mrozoodporność: bardzo dobra
Mogą Cię zainteresować
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Kasztan jadalny w doniczce P9

20,00 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Malina jesienna w doniczce P9

15,00 zł 11,90 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Jeżyna bezkolcowa THORNLESS

17,00 zł

Co powinniśmy wiedzieć o POZIOMCE

Roślina osiąga 10–30 cm wysokości. Liście – głównie odziomkowe – są trójdzielne i grubo piłkowane, środkowy listek osadzony jest na krótkim ogonku, natomiast boczne listki są bezogonkowe.

Listki są luźno owłosione, na górnej stronie ciemnozielone, pod spodem szarawe.

Kwiaty i owoce poziomki

Poziomka kwitnie w maju i czerwcu. Na łodydze wyrasta zazwyczaj 3–10 białych, małych kwiatów na szypułkach, są one nieznacznie dłuższe od liści. Poziomka  jest rośliną owadopylną.

Owoce poziomki zawierają kwasy organiczne, węglowodany oraz bardzo dużo witaminy C (w 100 g jest 60 mg witaminy C), a także witaminy A, B1, B2, B6, E, H, PP i sole mineralne: żelaza, wapnia, fosforu, kobaltu. Spożywa się je w stanie nieprzetworzonym, ale przeznacza się je także do wyrobu marmolad, kompotów i kruszonów.

Poziomki nie są wymagające co do stanowiska. Dobrze rosną na terenie całego kraju na glebach lekko kwaśnych (pH=5,5–6,5), wilgotnych, żyznych i gliniastych.

Poziomka przeznaczona jest do uprawy amatorskiej i właśnie najczęściej znajduje swoje miejsce w ogródkach amatorów.

Jest bardzo smaczna i nie ma dużych wymagań, jedyne o czy trzeba pamiętać, to zastrzeżenie, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje dobrze nawodnionego stanowiska.

Nadaje się wyłącznie do spożycia bezpośredniego – jej owoce są bardzo delikatne i nie powinny być transportowane. Nie jest zbyt przydatna do przechowywania przez dłuższy czas.

Mając choć trochę miejsca w ogrodzie, warto przeznaczyć je na kilka krzaczków poziomki. Te byliny spokrewnione są z truskawkami, lecz mają znacznie mniejsze owoce. Niemniej jednak mogą poszczycić się równie wysoką zawartością składników odżywczych, witamin i minerałów oraz wspaniałym aromatem. Uprawiane w naszym chłodniejszym klimacie są znacznie bardziej aromatyczne niż w cieplejszych krajach.

Poziomki dostarczają nam niewielu kalorii ze względu na nikłą zawartość tłuszczu i cukrów, przy czym po zjedzeniu, dają uczucie sytości.

Są bogatym źródłem błonnika, już 150 g poziomek pokrywa 10% jego zapotrzebowania.

Co więcej, składowe błonnika – pektyny, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Nieodzownym elementem owoców poziomki są drobne pestki – orzeszki, a tak naprawdę owoce właściwe, które poprawiają pracę przewodu pokarmowego i wspierają trawienie.

 

 

Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Pigwowiec.eu Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved