Morwa czarna "Morus Nigra" w doniczce

Morwa czarna "Morus Nigra" w doniczce
ermin realizacji zamówienia Wysyłamy w ciągu 1-2 dni
Cena: 15,00 zł

Stan: roślina w doniczce P9 zabezpieczona na czas transportu

Wiek sadzonki: 2 lata

Wysokość: ok. 10-20 cm (na czas transportu przycinamy roślinę - także po rozpakowaniu jest gotowa do sadzenia)

Sadzonki są ładne dorodne - POLECAMY!

Na czas transportu sadzonki sa odpowiednio przycinane i formowane tak, że po otrzymaniu przesyłki tylko wysadzamy je do gruntu - pamiętajac o tym aby dobrze podlać roślinę.
Mogą Cię zainteresować
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Sadzonka ORZECH WŁOSKI w doniczce

17,00 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Malina Żółta w doniczce P9

17,00 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Forsycja Goldzauber żółta

15,00 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

MALINOTRUSKAWKA Malina i Truskawka

15,00 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

JAGODA KAMCZACKA SUPER zestaw ATUT+JOLANTA

20,00 zł

Co powinniśmy wiedzieć o morwa czarnej?

Morwa czarna zasobna jest w wiele substancji bioaktywnych. W medycynie ludowej wykorzystuje się z tego powodu zarówno jej owoce, liście, jak i korę. Ciemnofioletowe jagody morwy zawierają witaminy - witamina A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B9) i witamina C a także liczne minerały – fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo. Są bogate w cukry proste, ale mogą stanowić element diety diabetyków i osób będących na diecie. 100 gramów zawiera 64 kalorie.

Sok wyciśnięty z owoców morwy ma właściwości delikatnie przeczyszczające i odkażające. Dzięki zawartości kwasów organicznych, między innymi cytrynowego oraz jabłkowego, stosowany zewnętrznie może rozjaśniać skórę. Poleca się go także jako środek wykrztuśny, napotny i przeciwbakteryjny w infekcjach dróg oddechowych. Pomaga na kaszel, stany zapalne jamy ustnej czy oskrzeli i zbija gorączkę. Sok lub syrop z owoców morwy czarnej podaje się również osobom, które cierpią na dolegliwości nerek lub narzekają na kłopoty żołądkowe – zwłaszcza częste zaparcia i kolki. Działanie moczopędne mają zaś napary przyrządzone z kory pnia morwy.

Owoce morwy czarnej, w porównaniu do jagód morwy białej, zawierają więcej niektórych związków. Ich ciemny kolor świadczy o większej ilości barwników roślinnych, które wykazują działanie antyoksydacyjne – chronią komórki przed mutacjami kancerogennymi, mają pozytywny wpływ na skórę i pracę narządu wzroku. Morwa czarna to źródło flawonoidów, karotenoidów, tanin oraz żelaza, którego ma zdecydowanie więcej, niż morwa biała. Z tego względu medycyna wschodnia wykorzystuje jej owoce do leczenia chorób związanych z układem krwionośnym. Dzięki działaniu krwiotwórczemu, a jednocześnie zapobiegającemu krwotokom, podaje się je osobom chorującym na anemię i kobietom w czasie miesiączki.

Morwa czarna (Morus nigra L.) – gatunek drzewa z rodziny morwowatych (Moraceae). Rodzimy obszar występowania obejmuje część Europy oraz Azji (Afganistan, Iran, Kazachstan, Pakistan. Uprawiana w Europie również w Polsce.

Pokrój

Drzewo lub krzew osiągające wysokość 10-15 m, o rozłożystej, gęstej, kulistej koronie.

Pień

Prosty, okazały, często rozgałęzia się na kilka mocnych konarów. Kora brązowa, bruzdkowana i szorstka.

Liście

Ułożone skrętolegle. Osadzone na krótkich ogonkach, owalne, ostro zakończone, u nasady blaszki sercowato wcięte. Brzeg mają grubo piłkowany. Z reguły nieco szorstka blaszka liściowa nigdy nie jest klapowana. Liście są dość silnie owłosione.

Kwiaty

Gatunek jednopienny. Kwiaty męskie składają się z czterech płatków i czterech pręcików, zebrane są we wzniesione kotki. Kwiaty żeńskie zebrane w krótkoszypułowych główkach o zalążniach z dwoma słupkami. Kwitnie w maju lub czerwcu.

Owoce

Jadalne niełupki otoczone mięsistymi listkami okwiatu. Zebrane w czarne owocostany orzeszkowe rozwijające się z żeńskich kwiatostanów. Owocostany są kuliste lub owalne, długości do 2,5 cm. Są kwaśne, aż do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości, kiedy stają się słodkie

Roślina samopylna.

Gatunek jest bardzo odporny na mrozy. Nadaje się znakomicie do małych ogrodów oraz jako miniaturowe drzewko Bonsai gdyż może być dowolnie formowany, ponadto Morwę można uprawiać w formie żywopłotu. Szybko zagęszcza się, tworząc bardzo oryginalny owocowy żywopłot.

Roślina uprawna – uprawiana początkowo głównie jako drzewo owocowe. Prawdopodobnie po raz pierwszy zaczęto ją uprawiać w Iranie. Znali ją już Arystoteles i Aleksander Macedoński, pisał o niej Pliniusz Starszy. W Europie po raz pierwszy morwę czarną zaczęto uprawiać we Włoszech za czasów cezara Justyniana Wielkiego (483-565 n.e.), jako pożywienie dla gąsienic jedwabnika morwowego. Dopiero od około 1434 r. zastąpiono ją morwą białą, która lepiej się do tego celu nadaje.

Sztuka kulinarna – owoce są bardzo soczyste, o słodko-kwaśnym smaku, wykorzystywane do wyrobu marmolady, syropu i alkoholi. Niezastąpiona do wyrobu domowych nalewek.

 

Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Pigwowiec.eu Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved