Truskawki Pandora w doniczce P9

Truskawki Pandora w doniczce P9
ermin realizacji zamówienia Wysyłamy od 15 marca
Cena: 8,00 zł

Truskawka Pandora (Fragaria ananassa Pandora)

1 sztuka

Stan:
sadzonki w doniczce P9

Owoce: bardzo duże, wyrównane, ciemnoczerwone bardzo kształtne, kuliste, aromatyczne, soczyste, słodkie i dość jędrne.

Plenność: bardzo duża

Pora owocowania: czerwiec/lipiec

Mrozoodporność: bardzo duża

Uprawa: w gruncie, pod osłonami

Mogą Cię zainteresować
Wysyłamy od 15 marca

Agrest zielony sadzonka w doniczce P9

15,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

Jeżyna bezkolcowa BLACK BUTTE 1,5L

20,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

ŚWIDOŚLIWA Martin doniczka P9

15,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

MALINOJEŻYNA Malina i JEŻYNA PYSZNY owoc

15,00 zł

Truskawka - co to jest i jak ją wykorzystać

Wymagania do uprawy:

Truskawki są niskimi bylinami zielnymi, nadającymi się do uprawy w większości ogrodów, zarówno w gruncie jak i w pojemnikach.

Aby uprawa truskawek na działce miała szansę powodzenia, należy przede wszystkim wybrać właściwe stanowisko dla tych roślin. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych (w cieniu słabiej kwitną i owocują, owoce nie są tak aromatyczne i słodkie) oraz glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, dostatecznie przewiewnych, o uregulowanych stosunkach wodnych.
Złe są gleby ciężkie, zlewne i podmokłe. Optymalne pH gleby dla truskawki wynosi od 5,5 do 6,2. Na glebach bardziej kwaśnych i zasadowych truskawki gorzej rosną i owocują.

Dobierając odpowiednie stanowisko uprawy dla truskawki, warto też zwrócić uwagę na rośliny rosnące obok. Nie powinno się uprawiać truskawek koło krzewów malin i jeżyn, a także grządek z ogórkami i warzywami kapustnymi, gdyż rośliny te niekorzystnie wpływają na wzrost truskawki.

Warto natomiast sadzić obok truskawek (np. na obwodzie grządki z truskawkami) czosnek i cebulę, które pomagają chronić truskawki przed szarą pleśnią.

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE TRUSKAWKI:

Owoce truskawek nadają się do spożycia na surowo, a także są doskonałe na mrożonki, dżemy i konfitury.

Zawierają dużo witamin i minerałów a także pektynę, rozpuszczalny w wodzie błonnik, obniżający poziom cholesterolu i neutralizujący substancje toksyczne.

Liczne zalety truskawek powodują, iż warto spróbować uprawy truskawek na działce.

Truskawki cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na swój smak i aromat, który doskonale pasuje do deserów, owocowych i wytrawnych sałatek czy orzeźwiających smoothie. Oprócz walorów smakowych, truskawki kryją w sobie całe bogactwo witamin i liczne właściwości upiększające.

Witaminy, minerały i wartości odżywcze w truskawkach

Co kryją w sobie te owoce? 100 g truskawek  i ich wartości odżywcze: 0,6 g białka, 6,2 g węglowodanów, 2,2 g błonnika, 160 mg potasu, 23 mg fosforu, 22 mg wapnia, 12 mg magnezu, 2 mg sodu, 0,7 mg żelaza, 0,1 mg cynku, mangan, 30 mg witaminy A, 0,02 mg witaminy B1, 0,03 mg witaminy B2, 0,4 mg witaminy B3 (PP), 0,06 mg witaminy B6, 60 mg witaminy C, 0,2 mg witaminy E oraz 20 mg kwasu foliowego.

Zastosowanie truskawek ze względu na ich właściwości i wartości odżywcze

Napary z liści truskawek stosowane były w medycynie ludowej już od dawna i służyły leczeniu takich schorzeń, jak: niedokrwistość, kamica żółciowa, szkorbut czy anemia. Współcześnie nauka potwierdziła skuteczność tego specyfiku.

Zewnętrznie stosuje się owoce rozgniecione, a także truskawkowy sok w przypadkach zaniedbanej egzemy, przeciw piegom, plamom i wągrom. Świeże i nagrzane liście przykłada się do ran i wrzodów. Herbatka z liści i kwiatów truskawki wskazana jest przy przeziębieniach.

Prozdrowotne właściwości truskawek

  • Choć wydaje się to nieprawdopodobne, truskawka zawiera więcej witaminy C niż owoce cytrusowe!
  • Ponadto zawiera witaminy z grupy B, w tym witaminę B1 i B2 oraz witaminę PP, która m.in. utrzymuje skórę w dobrej kondycji, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nerwów i przewodu pokarmowego.
  • W truskawkach znajdziemy również bogactwo soli organicznych, wpływających na poprawę przemiany materii i pektyn, które oczyszczają jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływają na naturalną florę bakteryjną.
  • Zawarty w truskawkach wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm.
  • Owoce te posiadają także właściwości odtruwające i oczyszczające. Dzieje się tak za sprawą bromeliny -  enzymu, który odpowiada za rozkład białka. Poleca się więc truskawki osobom, które mają kłopoty z trawieniem białek lub powinny obniżyć wagę ciała.
  • Ze względu na wysoką zawartość żelaza są również ważnym składnikiem kobiecej diety. Chronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają korzystnie na cerę i włosy.
  • Truskawki wspomogą także walkę z chorobami reumatycznymi i artretycznymi, obniżą kwasowość moczu i z tego powodu poleca się je przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych oraz przy podagrze.
  • Truskawki, cebula i czosnek posiadają w swoim składzie ten sam, wyjątkowo cenny składnik: fitocydy. Są to związki o właściwościach bakteriobójczych, bardzo istotne np. podczas leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.
  • Jedzenie truskawek można polecać wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Nawet cukrzycy świetnie je znoszą, ponieważ zawierają one łatwo przyswajalne cukry - glukozę i fruktozę.
Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Pigwowiec.eu Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved