Sadzonki ŚLIWA TARNINA

 

Sadzonki ŚLIWA TARNINA
ermin realizacji zamówienia Wysyłamy od 15 marca
Cena: 12,00 zł
1 sztuka sadzonki Śliwy Tarniny (Prunus Spinosa)

Stan sadzonek: Doniczka P9

Tarnina jest rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie, ma jadalne owoce, odgrywa istotną rolę środowiskową, wykorzystywaną także w nasadzeniach biotechnicznych.

Jest rośliną miododajną i dostarcza wyśmienitych owców.

Tworzy gęste, cierniste zarośla zwane czyżniami będące ostoją dla wielu gatunków zwierząt.

Mogą Cię zainteresować
Wysyłamy od 15 marca

WINOGRONO różowe SWENSON RED

25,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

Borówka amerykańska POLARIS - NOWOŚĆ

23,00 zł
Chwilowy brak

Malina letnia goły korzeń

9,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

TUJA SZMARAGD THUJA SMARAGD sadzonka w doniczce

15,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

Borówka amerykańska BLUEGOLD

23,00 zł

 

Sadzonki Śliwy Tarniny.

Pokrój

Najczęściej rośnie jako krzew o wysokości do ok. 3 m, bardzo rzadko wyrasta w niskie drzewko do 6 m. Cierniste krzewy są gęsto rozgałęzione i posiadają liczne odrosty korzeniowe, tak że w efekcie tworzą zwarte, trudne do przebycia zarośla.

Liście

Osadzone skrętolegle, wyrastają na ogonku o długości 0,7–1,5 cm. Za młodu liście są obustronnie omszone, rozwinięte są z wierzchu nagie, matowe, pod spodem delikatnie omszone, głównie przy nerwach. Liście są bardzo zmienne, także w obrębie tej samej rośliny – różnią się między sobą liście rosnące na długo - i krótkopędkach oraz na cierniach.

Kwiaty

Osadzone są najczęściej pojedynczo, rzadziej po dwa, bardzo rzadko po trzy do pięciu. Pięć płasko rozpostartych, białych lub zielonkawobiałych płatków korony ma długość 6–8 mm. Ich kształt jest podługowato-jajowaty, a na końcu bywają  płytko wcięte. U nasady zwężone w krótki paznokieć.

Owoce

Owoce zwane tarkami osadzone są na wzniesionych, krótkich szypułkach. Mają kształt kulisty i średnicę od 1 do 1,5 cm. Owoce są barwy czarnosinej z niebieskawym nalotem. Wewnątrz miąższ przyrośnięty jest do pestki, ma barwę zieloną i smak cierpko-gorzkawy.

Z owoców sporządza się napoje bezalkoholowe, wina, nalewki, kompoty, marmolady, galaretki.

Wymagania

Tarnina udaje się na każdej glebie z wyjątkiem kwaśnej i stanowisk podmokłych. Najlepiej rośnie na podłożu dobrze przepuszczalnym i w miejscach słonecznych.

Rozmnażanie

Pestki do siewu pozyskuje się z owoców przed ich pełnym dojrzeniem, a więc w końcu sierpnia i na początku września. Nasiona sieje się na głębokości 2–3 cm jesienią lub po zadołowaniu w listopadzie w piwnicy – wczesną wiosną. Bardzo wygodną i prostą metodą rozmnażania jest sadzenie odrostów korzeniowych.

Pielęgnacja

Krzewy tarniny nie wymagają przycinania, chyba że chce się je uformować na podobieństwo niewielkiego drzewka, w czym pomaga podkrzesywanie. Wskazane jest odchwaszczanie i zasilanie co kilka lat nawozem naturalnym – obornikiem lub kompostem.


 

Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Pigwowiec.eu Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved