Sadzonka ORZECH WŁOSKI w doniczce

Sadzonka ORZECH WŁOSKI w doniczce
ermin realizacji zamówienia Wysyłamy od 15 marca
Cena: 17,00 zł
Orzech włoski dożywa nawet czterystu lat, a niektóre źródła podają, że nawet pół wieku. Jego owocowanie zależy od czynników klimatycznych, glebowych oraz genetycznych. Pod względem botanicznym jest to roślina o kwiatach rozdzielnopłciowych, co oznacza, że kwiaty żeńskie rozwijają się w innym czasie niż kwiaty męskie.
  • Wiek: 2 lata
  • Doniczka: P9
  • Wysokość: 20-30 cm (do transportu ścinamy najdłuższe gałązki - dzięki temu po wysadzeniu nie trzeba przycinać krzewu)
  • Plenność: bardzo duża
Orzech włoski w warunkach naturalnych dorasta do trzydziestu, trzydziestu pięciu metrów wysokości.

Kwiaty męskie to długie, ciemne, zwisające kwiatostany, tworzące zakończenia zeszłorocznych pędów. Z kolei kwiaty żeńskie zebrane są pojedynczo albo po dwa, trzy w tzw. kłębiki, rozmieszczone w kątach liści, na jednorocznych krótkopędach. Owocem orzecha włoskiego jest kulisty pestkowiec, ubrany w mięsistą, zieloną, biało nakrapianą łupinę, zwaną naowocnią. W jej wnętrzu znajduje się pestka o bardzo twardej skorupie, z falisto powyginanymi liścieniami, otoczonymi cienką okrywą nasienną. Pestka jest nierówna, brunatnawa, pękająca na dwie połowy w momencie kiełkowania, gdy powstają z niej sadzonki orzecha włoskiego. Zielona łupina po dojrzeniu brązowieje.

Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki dają gwarancję przyjęcia i szybkiego wzrostu. Jako wieloletni producenci roślin, przykładamy dużą wagę do jakości bryły korzeniowej oferowanych przez nas sadzonek.

SADZONKI MOGĄ NIEZNACZNIE RÓŻNIĆ SIĘ OD SIEBIE, CO NIE WPŁYWA NA JAKOŚĆ ROŚLIN!

Rośliny pochodzą z naszej Polskiej Szkółki!
Są pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Zaopatrzone są w paszport i etykietę.

Mogą Cię zainteresować
Wysyłamy od 15 marca

PorzeczkoAgrest Josta Porzeczka i Agrest

20,00 zł
Wysyłamy w ciągu 1-2 dni

Borówka amerykańska BONUS duża sadzonka!

20,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

Tuja Szmaragd Duża Thuja w doniczce

17,00 zł
Wysyłamy od 15 marca

Sadzonka Karagana Syberyjska

17,00 zł

Orzechy włoskie bogactwo witamin i składników odżywczych:

Nazywamy go w Polsce orzechem włoskim, ponieważ przywiózł go z Włoch święty Jacek, czyli dominikanin Jacek Odrowąż. Przebywając w Rzymie w 1218 roku, tak polubił orzechy, że ściągnął je do Polski, planując rozmnożenie. W taki właśnie sposób powstały pierwsze sadzonki orzecha włoskiego, uzyskane przez braci zakonników. We Włoszech nazywano drzewo orzechowe i jego owoce żołędziami Jowisza, Od tego określenia powstała później nazwa, czyli orzech królewski. Dziś to oficjalna łacińska nazwa botaniczna orzecha włoskiego. Jego pień ma szarawą, gładką korę, a młode gałązki są zielone, soczyste i kruche. Roślina kwitnie w kwietniu i maju, a owocuje we wrześniu.

-dla uczniów i kobiet w ciąży

Bogactwem składników mineralnych orzechy włoskie biją na głowę laskowe. Ze względu na dużą ilość fosforu, który doskonale wpływa na pracę mózgu, orzechy polecane są dla uczących się. Są także dobrym źródłem żelaza, wapnia, potasu, magnezu i cynku. Witamina E, w którą obfitują, korzystnie wpływa na skórę, zaś B6 bierze udział w powstawaniu przeciwciał i czerwonych krwinek. Orzechy polecane są również kobietom w ciąży, zawierają bowiem kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Podobne zalety ma olej wytłoczony z orzechów włoskich, doskonały do stosowania na zimno, np. do sałatek.

-chronią układ krążenia

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz sterole roślinne, w które obfitują orzechy włoskie, mają zbawienny wpływa na układ krążenia – obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi i tendencję do powstawania zakrzepów. Dodatkowo koenzym Q10 pomaga unieczynnić cholesterol LDL, a L-arginina przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, więc w rezultacie obniża się ciśnienie krwi i spada ryzyko zawału serca.

-zmniejszają ryzyko raka

Naukowcy wciąż to jeszcze badają, ale wiadomo już, że kwasy fenolowy i elagowy mają działanie przeciwnowotworowe – wiążą i unieszkodliwiają substancje rakotwórcze. A oba znajdują się w orzechach włoskich.

 

-zwalczają nadpotliwość

Duża ilość garbników oraz związków o właściwościach antybakteryjnych sprawia, że napar z liści orzecha jest doskonałym środkiem skutecznie zwalczającym nadmierną potliwość, zwłaszcza stóp. Można w nim jednak nie tylko moczyć stopy, ale także dodawać go do kąpieli – wtedy napar podziała kojąco na skórę i złagodzi różnego rodzaju podrażnienia.

-poprawiają wygląd cery

Zawartość cynku oraz substancji o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym sprawia, że wyciągi z orzecha włoskiego znaleźć można w wielu kremach i maseczkach do cery tłustej i trądzikowej. Ale nie tylko w nich, bo w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej wykorzystywane są pochodzące z orzechów witaminy A i E oraz koenzym Q10, które zwalczają wolne rodniki, zatrzymują wodę w komórkach skóry, dodają jej energii i pobudzają procesy odnowy. W balsamach brązujących zaś powszechnie stosowany jest juglon – naturalny barwnik, który daje efekt złotobrązowej, delikatnej opalenizny.

-leczą żylaki i hemoroidy

To zasługa obecnych w liściach orzecha włoskiego: działających ściągająco garbników, przeciwzapalnych flawonoidów oraz związków hamujących drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń. Dlatego wszystkie te substancje wykorzystywane są w preparatach przeznaczonych do leczenia hemoroidów czy żylaków nóg. Skuteczny jest też przygotowany z liści napar – można go stosować do nasiadówek, okładów, przemywania.
Najpopularniejsze w naszym sklepie
© Pigwowiec.eu Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved